Sinfonia Lahden syksy 2001
17.4.2001
Sinfonia Lahden Beatles -konsertit "All you need is love" elo-syyskuun vaihteessa päättävät kesän. Orkesterin taiteellinen johtaja Osmo Vänskä johtaa kahdessa Beatles-konsertissa sinfoniaorkesterille ja lauluyhtyeelle sovitetut kauniit ja ajattomat melodiat. Solistisista osuuksista huolehtii lauluyhtye Rajaton.
Lastenkonsertissa 14. syyskuuta kantaesitetään Ilkka Talasrannan koskettava tarina Isäni Daidalos Esa Heikkilän johdolla. Isäni Daidalos on musiikkisatu lapsille ja muille tarinan rakastajille. Satu kertoo kymmenvuotiaan Ike Roos -nimisen pojan matkasta mielikuvitukseen. Oppaana pojalla on salaperäinen isä Daidalos. Tarina on ajatuksia herättävä kehityskertomus mielikuvituksen ja rakkauden voimasta. Tarinan kertojana on Kosti Kotiranta ja mukana on myös Laulupuu-kuoro.
Syyskuun 20.-23. päivinä on 2. kansainvälinen Sibelius-festivaali, joka kolmen mittavan iltakonsertin lisäksi jatkuu vielä pyhäaamuna Sinfonia Lahti Chamber Ensemblen konsertilla, jossa kuullaan Sibeliuksen nuoruuden ajan pieniä kamarimusiikillisia helmiä.
Syksyn ensimmäinen Suositut klassiset -konsertti 11. ja 13. lokakuuta loihtii esiin eksoottisen ja kiihkeän eteläamerikkalaisen illan. Säveltäjäniminä ovat mm. viime vuosina maailmalla suureen suosioon noussut Astor Piazolla ja aina mielenkiintoinen Alberto Ginastera sekä George Gershwin, jonka Kuubalaista alkusoittoa on odotettu ohjelmistoon pidemmän aikaa. Kiintoisan säväyksen iltaan tuo Piazollan konsertossa Mika Väyrysen harmonikka sekä Minna Lindgrenin hauskat ja yllättävät juonnot. Konsertin johtaa John Storgårds.
Glenn Miller on aikanaan jättänyt unohtumattoman muiston kaikkien niiden sydämiin, jotka ovat tutustuneet hänen musiikkiinsa. Moonlight serenade on alansa ylivertaisimpia klassikoita. Marraskuun lopussa Petri Juutilainen heittäytyy Sinfonia Lahden kanssa Glenn Millerin iki-ihanien sävelten maailmaan ja palauttaa mieliin suuria tunteita ja herkkiä muistoja.
Sinfonia Lahti esiintyy elokuussa kansainvälisellä Tuuba- ja baritonikonferenssissa (ITEC), Lahden Vaskifestivaalilla, Osmo Vänskän johdolla. Konsertissa kuullaan mm. kantaesityksinä Kalevi Ahon Tuubakonsertto Harri Lidslen esittämänä ja Aagaard-Nielsenin Baritonikonsertto Steven Meadin tulkitsemana. Lisäksi ohjelmassa on Janá ekin Sinfonietta, jonka erikoisuutena on massiivinen vaskisoittajien rivistö lavalla mm. 12 trumpettia
Syksyllä tulossa mielenkiintoisia kapellimestarivieraita
Syksyn kapellimestarivieraina nähdään useita kiinnostavia nimiä, joista monet johtavat orkesteria Sibeliustalossa ensimmäistä kertaa. Nämä konsertit tulevat myöhemmin keväällä myyntiin.
Iona Brown 6.9. Syyskuun 6. päivänä on kuuluisan St. Martin in the Fields -orkesterin konserttimestarin ja johtajan, kapellimestari Iona Brownin vierailu. Hän johtaa muun muassa Beethovenin harvoin kuullun Kolmoiskonserton, jossa solisteina ovat nuoren muusikkopolven huiput Elisabeth Batiashvili viulu, Steven Osborne, piano sekä Allan Gerhard, sello. Sama kolmikko esiintyy syyskuussa Lontoossa Osmo Vänskän johtaman konsertin solistina
Leif Segerstam 18.10. Kapellimestari Leif Segerstam haluaa johtaa puisessa konserttitalossa nimenomaan sinfoniansa 43 (for tree). Iiro Rantala esiintyy tällä kertaa hiukan vanhemman musiikin merkeissä. Hänen Mozart tulkintansa ovat saaneet erinomaista palautetta. Kiehtovaa odottaa, minkälaisen kadenssin tulemme kuulemaan, jazzia vai? Illan huipentaa Skrjabinin 3. sinfonia, jossa orkesteri on suurimmillaan ja vielä hieman suurennettuna. Leif Segerstam on massiivisten teosten suvereeni kapellimestari.
Thomas Dausgaard 15.11. Thomas Dausgaard pääsee näyttämään tunteidensa palon romanttisen orkesterikirjallisuuden parissa kun hän johtaa Schumannin Manfred -alkusoiton ja Rahmaninovin toisen sinfonian. Solistina hänellä on konsertissaan Ana Chumazenko, joka on Lahdessa käydessään hurmannut yleisönsä herkällä ja tyylikkäällä viulunsoitollaan. Teoksena hänellä on harvoin kuultu Schumannin viulukonsertto, joka on aina tervetullut lisä kantaohjelmistoon.
Juha Kangas 4.10. Kapellimestari Juha Kangas on tuttu vierailija Sinfonia Lahden johdossa, nyt kuulemme hänen ja orkesterin yhteistyötä ensimmäisen kerran Sibeliustalossa. On myös miellyttävää saada kansainvälinen nokkahuiluvirtuoosi Michala Petri solistiksi Sibeliustaloon ja kuulla kuinka nokkahuilu soi suuren salin herkässä akustiikassa. Michala Petrin maanmies tanskalainen Vagn Holmboe on meillä harvoin kuultu säveltäjä, mutta ehdottomasti kuulemisen arvoinen. Holmboe on viime vuosina saanut huomattavaa julkisuutta BIS levy-yhtiön julkaisemien kiitettyjen sinfonialevytysten ansiosta.
Hannu Lintu 8.11. Hannu Lintu pääsee herkuttelemaan pariisilaistunnelmissa kun säveltäjäniminä ovat mm. Offenbach, Gounod ja Berlioz ja Ravel. Sopraano Anu Komsi esittää Hoffmanin kertomusten suosikkiaarioita sekä Gounodin Jalokiviaarian. Roomalaiseen karnevaalitunnelmaan siirrytään Berliozin myötä. Ohjelmassa on myös kaikkien tuntema sopraanokirjallisuuden helmi Villa-Lobosin Bachianas Brasileiras nro 5. Siis kaiken kaikkiaan todellisia suosittuja klassisia.
John Storgårds 22.11. John Storgårdsista on parin viime vuoden aikana tullut Sinfonia Lahden kestovierailija ja yleisön suosikki. Storgårds on hätkähdyttänyt eri orkestereiden edessä mielenkiintoisilla ohjelmavalinnoillaan. Tällä kertaa hän tuo mukanaan Joaquín Rodrigon satavuotissyntymäpäivän kunniaksi kitarataiteilija Ismo Eskelisen, joka tulkitsee meille iki-ihanan Aranjuez -konserton. Konsertin erikoisuuksiin kuuluu myös Dvorakin Serenadi d-molli, joka on sävelletty 10 puhaltajalle, sellolle ja kontrabassolle. Konsertin päätteeksi kuullaan Stravinskin C-duurisinfonia.
Osmo Vänskän syyskautta sävyttävät mm. Rautavaara, Bruckner ja Sibelius
Rautavaaraa levylle
Einojuhani Rautavaara on viime vuosina noussut kansainvälisesti suosituimmaksi nykysäveltäjäksemme. Rautavaaran musiikkia Sinfonia Lahti on levyttänyt jo aiemmin ja levytykset jatkuvat. Syyskuun lopussa konsertissa kuullaan mm. seuraavaksi levytettävä Viulukonsertto, jossa solistina on orkesterin konserttimestari Jaakko Kuusisto. Samassa konsertissa kuullaan myös Beethovenin 7. sinfonia Osmo Vänskän johdolla. Vänskä on saanut maailmalla paljon kiitosta nimenomaan Beethovenin musiikin johtamisesta, nyt myös Sibeliustalossa on mahdollisuus kuulla hänen näkemyksensä teoksesta.
Bruckner -sarja jatkuu
Osmo Vänskä on paneutunut Brucknerin partituureihin samalla intensiteetillä, mikä on tunnusomaista hänen Sibelius -tulkinnoilleen. Maailmalta on kiirinyt loistavia arvioita hänen Bruckner-esityksistään ja levytys 3. sinfoniasta on saanut ylistäviä arvioita maailman musiikkilehdissä. Marraskuun alussa Sinfonia Lahti jatkaa Osmo Vänskän johdolla Bruckner-sarjaansa säveltäjän 6. sinfonialla. Illan solistina on orkesterin oma vuorotteleva konserttimestari Jyrki Lasonpalo, joka soittaa suositun Bruchin viulukonserton nro 1.
Itsenäisyyspäivänä vieraaksi Antti Siirala
Nuori pianisti Antti Siirala on menestynyt useissa kansainvälisissä kilpailuissa ja konsertoi säännöllisesti myös ulkomailla. Nyt hänet on saatu ensimmäistä kertaa Sinfonia Lahden vieraaksi Osmo Vänskän johtamaan konserttiin. Teoksena on Palmgrenin viiden loistavan pianokonserton sarjaan kuuluva toinen konsertto. Itsenäisyyspäivänaaton veteraanimatinea sekä varsinainen juhlakonsertti on omistettu perinteisesti suomalaiselle musiikille. Klamin Karjalainen rapsodia sopii hyvin nimenomaan lahtelaiseen itsenäisyyspäiväjuhlaan. Konsertin huipennuksena on orkesterin kunniajäsenen Joonas Kokkosen 4. sinfonia.
Nielseniä huilistivirtuoosin esittämänä
Kauden viimeisessä sinfoniakonsertissa saamme tutustua ensimmäistä kertaa Lahdessa vierailevaan huilun virtuoosiin Sharon Bezalyihin. Hän esittää meille Nielsenin huilukonserton. Oman erityismielenkiinnon konserttiin luo Väinö Raition harvoin esitetty teos Antigone. Konsertin päänumerona on kantaesityksessään yleisön suuren suosion saavuttanut Rautavaaran viimeisin sinfonia, sinfonia nro 8.
Sinfonia Lahden syyskausi päättyy Osmo Vänskän johtamiin perinteisiin Joulukonsertteihin.
|