Ke 18.12. ja to 19.12. klo 18 ja 20.30 Sibeliustalo
SINFONIA LAHDEN JOULUKONSERTTI 2002
Pikku Aleksin joulu
Sinfonia Lahden perinteinen joulukonsertti pidetään Sibeliustalossa joulukuun 18. ja 19. päivä. Tänä vuonna Osmo Vänskän johtaman orkesterin sekä Lahden musiikkiluokkien Laulupuu-kuoron esittämää musiikkia täydentää Kari Rentolan käsikirjoittama koskettava kuvaelma Pikku Aleksin joulusta. Tarinassa Aleksi ja hänen isänsä käyvät kuusenkaadossa, lämmittävät saunan, hunnuttavat kinkun sinapilla ja keskustelevat Aleksis Kiven Seitsemän veljeksen joulunvietosta. Isää esittää näyttelijä Tom Petäjä ja Pikku Aleksia Jaakko Alanen sekä Atte Sievälä. Musiikin ja tarinan lisäksi tunnelmaa saliin tuo Kari Junnikkalan suunnittelema ja toteuttama lavastus.
Konsertti toteutetaan yhteistyössä Lahden kaupunginteatterin kanssa. Konsertin taltioi MTV3 ja se nähdään televisiossa 25.12. klo 12 MTV3-kanavalta.
OHJELMA
On hanget korkeat nietokset
Jean Sibelius, sov. Ilkka Kuusisto
Reippahasti käypi askeleet
Emmy Köhler, sov. Terhi Hildén
Siitä tuntee joulun
Kari Tuomisaari, sov. Jarkko Kiiski
Joulupuu on rakennettu
Trad. Sov. Jarkko Kiiski
Taas kaikki kauniit muistot
Sulho Ranta, sov. Osmo Vänskä
Puuro-Potpuri
Sov. Jarkko Kiisko
Timon Laulu
Alpo Similä, sov. Terhi Hildén
Oi kuusipuu
Trad. sov. Kari Karjalainen
Tonttuparaati
Kurt Noack, sov. Kari Karjalainen
Osa sikermästä Wild Christmas
Sov. Ilkka Kuusisto
Harri Lidsle, tuuba
Saunapalo
Jarkko Kiiski
Tulkoon joulu
Pekka Simojoki, sov. Jarkko Kiiski
Rekiretki
Leroy Anderson
Joulupukki matkaan jo käy
J. Fred Coots, sov. Jarkko Kiiski
Jouluyö, juhlayö
Franz Gruber, sov. Atso Almila
Varpunen jouluaamuna
Otto Kotilainen, sov. Jarkko Kiiski
Mä kanssa paimenten
Ilkka Kuusisto, sov. Jaakko Kuusisto
Enkeli taivaan
Kari Rentola
Kari Rentola suoritti Suomen teatterikoulun ohjaajalinjan vuosina 1975-79 ja toimi myös koulun rehtorina 1991-1997. Rentola on työskennellyt useita vuosia vakituisena ohjaajana Helsingin kaupunginteatterissa sekä Lahden kaupunginteatterissa, jonka johtajana hän on toiminut vuodesta 2001. Rentola on kirjoittanut ja ohjannut Keski-Uudenmaan-Teatterille näytelmät Oy Pelastakaa Miehet Ab, ja Sanat Ola, sävel Virta sekä ohjannut ja käsikirjoittanut Helsingin 450-vuotisjuhlakulkueet. Lisäksi Rentola on tehnyt vierailuohjauksia eri puolilla Suomea sekä sovituksia ja dramatisointeja mm. Robin Hood, Narnia.
Tom Petäjä
Tom Petäjä on valmistunut Teatterikorkeakoulusta vuonna 2000 ja ollut kiinnitettynä Lahden kaupunginteatteriin keväästä 2001. Koulutöiden lisäksi Tom Petäjä on vieraillut Q-teatterissa, Helsingin kaupunginteatterissa, Turun kesäteatterissa ja Kansallisbaletissa sekä televisiossa (Seitsemän, Kaverille ei jätetä). Lapsiyleisö tuntee Petäjän TV-2:n Veturi-ohjelman Onnina. Lahden kaupunginteatterissa Tom Petäjä on nähty näytelmissä Narnia - Velho ja leijona, Vanhempieni romaani sekä musikaalissa Fame. Parhaillaan Tom Petäjä näyttelee musikaalissa Yön Sisar, komediassa Linjat kuumina sekä Seitsemässä veljeksessä.
Jaakko Alanen ja Atte Sievälä ovat Lotilan musiikkiluokkien oppilaita. He ovat olleet mukana monissa koulunsa esityksissä näytellen ja laulaen suurissa kuoroissa. Sibeliustalon näyttämöllä pojat ovat ensi kertaa.
Kari Junnikkala
Kari Junnikkala on toiminut lavastaja-pukusuunnittelija-graafikkona vuodesta -75 lähtien useissa teattereissa ympäri Suomea sekä vakinaisena että freelancerina.
Viimeiset 12 vuotta hän on lavastanut Lahden Kaupunginteatterissa, mm. musikaalit Tähtiyö, Cirano, Quasimodo, Anna Karenina. Ohjelmistossa tällä hetkellä "Kahden maailman hotelli" Lahden kaupunginteatterin Eero-näyttämö sekä "Sydänkohtauksia" Eino Salmelaisen näyttämöllä Tampereen Työväenteatterissa. "Knut Pitkäjalka" –näytelmän lavastus on tulossa Lahteen helmikuussa 2003.
Laulupuu -kuoro
Lahden Musiikkiluokkien Laulupuu-kuoro perustettiin vuonna 1977 viemään kansainvälistä musiikkiviestiä laulamalla. Kuoro on konsertoinut säännöllisesti niin koti- kuin ulkomaillakin esitellen vaativaa, kansainvälistä lapsikuoromusiikkia, tehnyt kiertueita niin yksin kuin lukuisten yhteistyökumppaneiden kanssa sekä levyttänyt useita äänitteitä. Laulajat ovat 9-16 vuotiaita Lahden Musiikki-luokkien oppilaita Lotilan ja Tiirismaan kouluista.
Viime vuosina Laulupuu on esiintynyt mm. Luxemburgin Suomi-viikoilla (10/98) sekä ollut mukana Euroopan Unionin kulttuuriprojekti Comeniuksessa. Sinfonia Lahden kanssa kuoro on tehnyt yhteistyötä jo vuosia. Laulupuu on esiintynyt myös Helsingin kaupunginorkesterin kanssa sekä osallistunut kansainvälisiin kuorokilpailuihin. Vuonna 2000 kuoro osallistui Kanadassa pidettyyn ISME-konferenssiin, jossa se esiintyi maailman musiikkikasvattajille.
Laulupuu-kuoroa johtaa musiikkiluokanopettaja Terhi Hildén.