|
Nat King Colen ikivihreät sävelmät soivat Sinfonia Lahden konserteissa pe 1.4.2005
24.3.2005
Tämän vuoden helmikuussa tuli kuluneeksi 40 vuotta Nat King Colen kuolemasta, ja Sinfonia Lahti esittää hänen tunnetuksi tekemää musiikkia Sibeliustalossa perjantaina 1.4.2005 klo 13 ja 19 alkavissa konserteissa. Konserteissa kuullaan mm. ikivihreät sävelmät Smile, Mona Lisa, Unforgettable, Route 66 ja Let’s Face The Music And Dance. Konsertin johtaa kapellimestari John Wilson ja laulusolistina esiintyy Gary Williams. Sama brittikaksikko hurmasi yleisönsä helmikuussa 2003 Sinfonia Lahden Sinatra-konsertissa.
John Wilson (s. 1972) on reilun kolmenkymmenen vuoden ikäänsä nähden ehtinyt jo luoda merkittävän uran kapellimestarina, sovittajana ja tutkijana, ja hänet tunnetaan kansainvälisesti kevyeen musiikkiin, jazziin ja elokuvamusiikkiin erikoistuneena ammattilaisena. Kapellimestarina Wilson on työskennellyt monien johtavien brittiorkestereiden, mm. Lontoon sinfoniaorkesterin, Royal Philharmonic Orchestran sekä Birminghamin ja BBC Scottish –sinfoniaorkestereiden kanssa.Wilson on tehnyt lukuisia sovituksia elokuviin, radioon ja televisioon. Hän on myös työskennellyt läheisesti mm. Paul McCartneyn kanssa, ja on orkestroinut monia hänen sävellyksiään. John Wilson on restauroinut monia klassisia elokuvapartituureja, ja hän on ottanut vastaan valtavan työtehtävän kunnostaa kaikkien MGM-yhtiön tuottamien musikaalien orkestraatiot.
Arvovaltainen brittisanomalehti The Times on sanonut Gary Williamsin olevan yksi parhaista swinglaulajista, jota Britanniasta koskaan on tullut. Williamsista onkin tullut suosittu solisti Britannian johtavien big bandien ja orkestereiden konserteissa. Williams työskentelee läheisesti kapellimestari John Wilsonin kanssa ja yhdessä he ovat esiintyneet Britannian johtavien orkestereiden kanssa. Gary Williams on levyttänyt yhdessä Petula Clarkin ja Barbara Dicksonin kanssa Valittujen Palojen Timeless Classics –sarjaan. Häneltä on ilmestynyt tähän mennessä kolme omaa albumia. Williams on myös tuttu hahmo Britannian televisiossa työskennellen vakituisena vieraana Channel 5:n ohjelmassa ”Open House” sellaisten kuuluisuuksien kuten Donny Osmondin ja Burt Bacharachin kanssa. Williams teki debyyttinsä teattereistaan tunnetulla West Endin alueella Lontoossa esittäen Frank Sinatran roolin ”The Rat Pack Live from Las Vegas” –musikaalissa Theatre Royalissa.
|