Yhteystiedot Mediapankki Uutiskirje Palaute   In English

Sinfonia Lahti esittää klassikkoelokuvan Potemkin Šostakovitš-sinfoniasäestyksellä ensi kertaa livenä Suomessa tammikuussa 2006
ajankohtaista.gif

Sinfonia Lahti esittää klassikkoelokuvan Potemkin Šostakovitš-sinfoniasäestyksellä ensi kertaa livenä Suomessa tammikuussa 2006

20.10.2005

pote_kuva.jpgVuonna 2006 tulee kuluneeksi 80 vuotta Sergei Eisensteinin klassikkoelokuva Potemkinin ensiesityksestä Bolšoi-teatterissa Moskovassa ja 100 vuotta 1900-luvun keskeisimpiin säveltäjiin lukeutuvan Dmitri Šostakovitšin syntymästä. Sinfonia Lahti avaa tämän moninkertaisen juhlavuoden esittämällä Potemkin-elokuvan Šostakovitšin sinfoniamusiikista koostuvalla livesäestyksellä Sibeliustalossa kolme kertaa 19.-21.1.2006. Produktio on saavuttanut suuren menestyksen ympäri maailman, ja nyt se on ensi kerran Suomessa. Esitykset johtaa kapellimestari Esa Heikkilä.

Potemkin-elokuvasta

Kansainväliset elokuva-alan ammattilaiset ovat useasti valinneet Potemkinin yhdeksi maailman kautta aikain parhaaksi elokuvaksi. Vain kaksi elokuvaa on ollut mukana jokaisella arvovaltaisen Sight & Sound –elokuvalehden valitseman parhaiden elokuvien listalla, ja Potemkin on toinen näistä. Elokuva oli pitkään esityskiellossa monissa maissa, mm. Iso-Britanniassa se oli kielletty aina vuoteen 1954 asti ollen näin kaikkien aikojen toisiksi pisin esityskielto maan elokuvahistoriassa. Saksassa kaikki Potemkinin materiaali leikattiin ja poltettiin, joten toisen maailmansodan jälkeen ei maassa ollut yhtään todellista materiaalia jäljellä. Potemkinia on kuvattu ihmisyyden manifestiksi, elokuvaksi, joka antaa toiveen paremmasta kaikille sorretuille. Elokuvassa on monia tunnettuja kohtauksia: kauhukuva hirtetyistä miehistön jäsenistä, pilaantunut liha, Vakulintšukin kuolema ja Odessan portaat. Viimeksi mainittu lukeutuu elokuvahistorian kuuluisimpiin kohtauksiin – se on kenties peräti kuuluisin.

Elokuvan juoni lyhyesti: Panssarilaiva Potemkinin miehistö on saanut tarpeekseen epäinhimillisestä kohtelusta ja heille tarjottavaan surkeaan ruokaan. Miehistö valittaa asiasta laivan päällystölle, minkä johdosta osa miehistöstä määrätään teloitettavaksi. Matruusi Vakulintšukin johdolla miehistö päättää nousta kapinaan, joka onnistuukin. Kapinan onnistuminen tekee Potemkinista koko vallankumouksen esikuvan, jolla on kansanjoukkojen tuki takanaan.

Šostakovitšin Potemkin-musiikista

Sinfonia Lahden Potemkin-esityksessä kuullaan musiikkia Šostakovitšin sinfonioista nrot 4, 5, 8, 10 ja 11. Šostakovitšin sinfonisten teosten käytöllä Potemkinin musiikkina on mielenkiintoinen ja perusteltu historiallinen tausta. Sekä ohjaaja Eisenstein että Šostakovitš halusivat tehdä näet keskenään luovaa yhteistyötä. Eisenstein oli suunnitellut tekevänsä elokuvan perustuen Šostakovitšin toisen maailmansodan aikana tekemiin sinfonioihin, mutta Eisensteinin ennenaikainen kuolema 50-vuotiaana vuonna 1948 esti hankkeen toteuttamisen. Šostakovitš arvosti myös Eisensteinia ja hän oli esittänyt, että jotkut hänen jousikvartetoistaan ja pianokvintetto olisi orkesteroitu musiikiksi Eisensteinin elokuvaan Lokakuu (1927). Tämä hanke ei kuitenkaan toteutunut. Vasta Eisensteinin ja Šostakovitšin kuoleman jälkeen, Potemkin-elokuvan restauroinnin yhteydessä vuonna 1976, näiden kahden neron teokset saatiin yhdistettyä Potemkin-elokuvan musiikin valinneiden neuvostoliittolaisten musiikkitieteilijöiden toimesta.

Šostakovitšin 10. ja 11. sinfonioita käytetään laajasti tässä neuvostoliittolaisten musiikkitieteilijöiden valitsemassa Potemkin-musiikissa. Šostakovitš kirjoitti 11. sinfoniansa nähtyään Potemkinin ja saatuaan paljon vaikutteita Eisensteinilta. Šostakovitš perusti 11. sinfoniansa samoihin tapahtumiin kuin Potemkin-elokuva: vuoden 1905 kansannousuun. Hän antoi sinfonialle nimen ”Vuosi 1905”. Elokuvassa käytetyn Šostakovitšin musiikin partituurin ja esitysmateriaalin luultiin jo kadonneen lopullisesti, mutta ne löytyivät yllättäen moskovalaisesta arkistosta 1990-luvulla.

Maailmanmenestys

Esitysmateriaalin löydyttyä Potemkinin elävät esitykset Šostakovitšin sinfoniamusiikilla ovat olleet suurmenestyksiä ympäri maailman. Sinfonia Lahden esitys Sibeliustalossa on Potemkin-elokuvan ensimmäinen kerta Suomessa live-esityksenä Šostakovitšin sinfoniamusiikilla varustettuna. Arvioita produktiosta maailmalta:

”Jymypaukku. … Elokuvallinen huippuhetki. Musiikillinen huippuhetki. … Panssarilaiva Potemkin ei koskaan ole kuulostanut kauniimmalta.” – Margaret Myers, Göteborgs-Tidningen

”Potemkin muistuttaa meitä elokuvamusiikin loistavista mahdollisuuksista… Tämä on se, joka kiehtoo meitä saadessamme kokea Eisensteinin ja Šostakovitšin.” – Idar Karevold, Aftenpost (Oslo)

” Vaikkei musiikki olekaan alun perin kirjoitettu Potemkiniin … [esitys] oli kiistaton voitto.” – Lynden Barber, The Australian (Sydney)

”Potemkin on loistava. Käytännössä katsoen jokainen otos on ällistyttävän täydellinen, mikä korostaa edelleen Eisensteinin neroutta.” – Vincent Mak, South China Morning Post

”Šostakovitšin dramaattisen sinfoniamusiikin ja Eisensteinin hurjien kuvien kokeminen samanaikaisesti on ehdottomasti ikimuistoinen kokemus.” – Hong Kong Economic Journal

”Itse asiassa, musiikki lisäsi elokuvan vaikuttavuutta niin suunnattomasti, että on enää vaikea kuvitella sitä ilman musiikkia.” – Barbara Zuck, The Columbus Dispatch

Sinfoninen Potemkin Sibeliustalossa

Sinfoninen elokuva - Panssarilaiva Potemkin
to 19.1. klo 19, pe 20.1. klo 19 ja la 21.1. klo 16 Sibeliustalo

Elokuvan kesto 1 h 20  min, suomenkielinen tekstitys, elokuvaa ei suositella pienille lapsille.

Professori Peter von Bagh johdattaa yleisön konserttiin Sibeliustalon pääsalissa konserttipäivinä: to 19.1. ja pe 20.1. klo 17,45 ja la 21.1. klo 14.45, kesto n. 45 min.

Liput: 22-10 € aik. ja eläk. / 6 € opiskelijat, lapset
Lippupalvelu
Sibeliustalon lipunmyynti puh. 03 – 814 2800 (ma-pe klo 11-17)
Sinfonia Lahden ryhmämyynti puh. 03-814 4460 (ma-pe klo 9-16)

Esa Heikkilä aloitti kapellimestariopintonsa Osmo Vänskän johdolla ja jatkoi opintojaan Sibelius-Akatemiassa prof. Leif Segerstamin johdolla. Heikkilä johti diplomikonserttinsa Sinfonia Lahden konsertissa keväällä 2005. Hän on vieraillut useiden suomalaisorkestereiden kapellimestarina sekä enenevässä määrin myös ulkomailla, mainittakoon Turun filharmoninen orkesteri, Ulsterin orkesteri, Islannin sinfoniaorkesteri sekä Flandersin kuninkaallinen filharmonia. Heikkilä toimii tällä hetkellä Sinfonia Lahden toisen viulun äänenjohtajana ja hänet nimitettiin Sinfoniaorkesteri Vivon taiteelliseksi johtajaksi vuoden 2003 alusta.

Powered by:navigo cms