Sinfonia Lahti avaa Sarasteen johdolla Bremenin musiikkijuhlat 2.9.2006
31.8.2006
Sinfonia Lahti avaa Bremenin musiikkijuhlat kapellimestari Jukka-Pekka Sarasteen johdolla Die Glocke –konserttitalon suuressa salissa lauantaina 2.9.2006. Solistina esiintyy kansainvälisen Tšaikovski-pianokilpailun vuonna 1990 voittanut Boris Berezovsky, joka tulkitsee Griegin pianokonserton. Ohjelmistossa on myös mm. Sibeliuksen toinen sinfonia sekä teokset Historiallisia kuvia nro 1 ja Belsazarin pidot.
Bremenin musiikkijuhlat järjestetään 17. kerran 2.-24.9.2006. Kansainvälisen festivaalin tämänvuotisista muista esiintyjistä mainittakoon pianisti Hélène Grimaud, mezzosopraano Anne Sofie von Otter, jazzkosketinsoittaja Joe Zawinul sekä Orchestre des Champs-Élysées (joht. Philippe Herreweghe) ja Mahler Chamber Orchestra (joht. Daniel Harding).
Jukka-Pekka Saraste on yksi sukupolvensa merkittävimmistä kapellimestareista. Hän on aktiivisesti tuonut konserttiohjelmissaan esille pohjoismaisten nykysäveltäjien, mm. Kaija Saariahon, Magnus Lindbergin ja Esa-Pekka Salosen musiikkia. Saraste aloitti kauden 2006/07 alussa Oslon filharmonikkojen taiteellisena johtajana. Hän on aiemmin toiminut Radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina ja Toronton sinfoniaorkesterin taiteellisena johtajana ja BBC:n sinfoniaorkesterin päävierailijana. Sarasteen viimeaikaisista vierailuorkestereista mainittakoon Lontoon filharmonikot, Chicagon sinfoniaorkesteri, Amsterdamin Concertgebouw-orkesteri ja Ranskan kansallisorkesteri.
|