Sinfonia Lahti tekee taiteellisen neuvonantajansa, kapellimestari Jukka-Pekka Sarasteen johdolla kiertueen Keski-Euroopassa 27.11.-2.12.2009. Orkesteri konsertoi Slovakian kansallisteatterissa Bratislavassa 27.11., Wienin Musikvereinissa Itävallassa 28. ja 29.11., Linzin Brucknerhausissa Itävallassa 30.11. ja Budapestin kansallisessa Bartók-konserttisalissa (Palace of Arts) Unkarissa 2.12.2009. Solistina kiertueella esiintyvät unkarilainen pianisti Dezsö Ranki ja viulisti Pekka Kuusisto. Konserttien ohjelmissa kuullaan Jean Sibeliuksen Lemminkäis-sarja, kuudes sinfonia sekä kuusi humoreskia ja kaksi serenadia viululle ja orkesterille, Magnus Lindbergin Corrente II, Robert Schumannin pianokonsertto ja Väinö Raition Joutsenet. Konsertit Bratislavassa ja Budapestissa ovat kuultavissa classiclive.com-sivustolla.
Kiertueen läksiäiskonsertissa Sibeliustalossa to 26.11.2009 esiintyy kiertueen pianosolisti, maineikas unkarilainen Dezsö Ranki solistiteoksenaan Robert Schumannin pianokonsertto. Jukka-Pekka Sarasteen johtamassa konsertissa kuullaan myös Väinö Raition Joutsenet ja Sibeliuksen Lemminkäis-sarja. Konsertti on nähtävissä internetissä osoitteessa classiclive.com kolmen viikon ajan.
Konserttikiertue Keski-Euroopassa on Jukka-Pekka Sarasteen neljäs ulkomaanvierailu Sinfonia Lahden kanssa. Aiemmin Saraste on johtanut Sinfonia Lahtea ulkomailla Bremenin musiikkijuhlilla Saksassa, Groningenissa Hollannissa ja Pietarissa. Tämänkertaisen kiertueen saleista Sinfonia Lahti on esiintynyt aiemmin Wienin kuuluisassa Musikvereinin kultaisessa salissa vuosina 2005 ja 2007 yhteensä neljässä konsertissa.
Dezsö Rankia pidetään nykyään yhtenä Unkarin parhaista pianisteista. Hän on saanut tunnustusta niin klassisen, romattisen kuin moderninkin ohjelmiston tulkinnoistaan. Ranki esiintyy säännöllisesti Euroopan, Japanin ja Amerikan tärkeimmissä konserttisaleissa sekä merkittävillä festivaaleilla. Resitaalien lisäksi hän esiintyy säännöllisesti mm. BBC:n, Berliinin ja Lontoon filhamonikkojen, Amsterdamin Concertgebouw-orkesterin, Englantilaisen kamariorkesterin, Ranskan kansallisorkesterin, Varsovan filhamonikkojen ja Tokion NHK-orkesterin solistina mm. seuraavien kapellimestarien johdolla: Zubin Mehta, Kurt Sanderling, Jeffrey Tate, Frans Brüggen, Ivan Fischer, Lorin Maazel, Daniele Gatti ja Antoni Wit. Rankin lähiaikojen esiintymisistä mainittakoon resitaali Amsterdamin Concertgebouw´ssa ja Japanin-kiertue Tokion sinfoniaorkesterin kanssa. Ranki on levyttänyt Teldec-, Quint Records - ja Denon-levymerkeille.
Pekka Kuusisto on tullut tunnetuksi harvinaisen monipuolisena ja avarakatseisena muusikkona, joka on yhtä kotonaan niin viulukonserttojen solistina kuin vaikkapa elektronisen musiikin maailmassa. 3-vuotiaana aloitettu viulunsoiton opiskelu kuljetti Kuusiston Itä-Helsingin musiikkiopistosta Sibelius-Akatemiaan ja sieltä edelleen Indianan yliopistoon. Tärkeimmät opastajat olivat Géza Szilvay, Tuomas Haapanen, Miriam Fried ja Paul Biss. Vuonna 1995 Pekka Kuusisto voitti ensimmäisenä suomalaisena Jean Sibelius -viulukilpailun. Nykyään suurin osa Pekka Kuusiston kalenterista täyttyy vierailuista sinfoniaorkestereiden solistina Suomessa ja eri puolilla maailmaa. Syyskaudesta 2006 Kuusisto on toiminut yhtenä Tapiola Sinfoniettan vakituisista taiteilijapartnereista. Sinfonia Lahden kiertuesolistina Kuusisto on ollut aiemmin Yhdysvalloissa, Japanissa ja Keski-Euroopassa.