
- Tämä tapahtuma on mennyt.
JUHANNUSTANSSIT
Tervetuloa viettämään Sinfonia Lahden kanssa juhannusta Messilän Markkinaravintolaan. Kuten perinteiseen juhannukseen kuuluu, luvassa on juhannustanssit. Koronavirusepidemian estäessä yleisötilaisuudet Sinfonia Lahti tarjoaa Juhannustanssit-konsertin verkossa veloituksetta juhannusaattona pe 19.6.2020 aamusta klo 9 alkaen. Konsertti on katsottavissa myös myöhemmin.
Sinfonia Lahti tarjoaa salonkiorkesterin kera kesäisen konsertin. Luvassa on tuttuja kappaleita Moskovan valoista Lapin tangoon, unohtamatta Tallinnan valoja ja Ranskalaisia korkoja. Suviserenadista on kuultu sanottavan, että ”Ei tule kesää eikä juhannusta ennen kuin olen kuullut radiosta Kauko Käyhkön laulavan Suviserenadin ”, tässä konsertissa solistinamme on Hannu Lehtonen. Ohjelmassa kuullaan myös ensiesityksenä Harri Ahmaksen säveltämä valsi Valse Sensibile.
Tänä koronakeväänä monet ihmiset ovat löytäneet suomalaisen upean luonnon ja toivommekin, että näiden laulujen ja sävelien myötä joku voi hetken sitä pellon laitaa juhannusyönä kulkea tai pyörähtää leppeän kesämusiikimme tahdissa.
Onko mitään yhtä suomalaisromanttista kuin juhannustanssit?
Klikkaa siis itsesi konserttiin juhannusaattona! Konsertti on katsottavissa myös myöhemmin.
OHJELMA:
Unto Mononen, sov. Lasse Könönen: Lapin tango
Walter Rae, sov. Lasse/Marco Könönen: Pieni sydän
Ilmari Hannikainen, sov. H. Ahmas: Pentin serenadi
Erik Lindström, sov. Matti Viljanen/M.Könönen: Ranskalaiset korot
Kauko Käyhkö, sov. H.Ahmas: Suviserenadi
Erkki Melakoski, sov. H.Ahmas: Suvisia suruja
Tihon Hrennikov, sov. H.Ahmas: Moskovan valot
Harri Ahmas: Valse sensibile
Matti Viljanen, sov. M.Viljanen/M.Könönen: Meidän tangomme
Raimo Roiha, sov. H.Ahmas: Tallinnan illat
Sinfonia Lahden Salonkiorkesteri:
Mikaela Palmu, viulu
Krista Jäänsola, viulu
Katariina Ruokonen, alttoviulu
Antero Manninen, sello
Sampo Lassila, sello
Outi Viitaniemi, huilu
Eeva Mäenluoma, klarinetti
Harri Ahmas, fagotti
Jarno Kuusisto, harmonikka
Anu Silvasti, piano
Hannu Lehtonen, laulu
Konsertti on kuvattu Messilän Markkinaravintolassa ja toteutettu Sinfonisesti yhdessä -yhteistyössä Osuuskauppa Hämeenmaan kanssa.