
- Tämä tapahtuma on mennyt.
VIERAILUKONSERTTI – Naantalin musiikkijuhlat
Irlantilainen huippupianisti Barry Douglas ja Beethovenin tunnetuin pianokonsertto kohtaavat kapellimestari Dalia Stasevskan ja Sinfonia Lahden. Jaakko Kuusiston Sellokonserton puolestaan tulkitsee Arto Noras, jolle teos on omistettu. Teoksen kantaesitys Naantalin Musiikkijuhlilla vuonna 2019 jäi säveltäjän viimeiseksi.
Sibeliuksen sinfonialevytyksistään maailmanmainetta saanut Sinfonia Lahti tulkitsee myös Sibeliuksen 7. sinfonian.
Järj. Naantalin Musiikkijuhlat
Turvallisesti konserttiin!
Kaikissa Sibeliustalon tapahtumissa, ja konserttien järjestämisessä noudatetaan kulloinkin voimassa olevia viranomaisohjeita ja niistä tiedotetaan tarkemmin Sibeliustalon ja Sinfonia Lahden verkkosivuilla. Lue lisää.
Sinfonia Lahti pidättää oikeuden konserttien ohjelmisto- ja ajankohtamuutoksiin, mikäli rajoitukset ja koronaviruksen tartuntatilanne sitä edellyttää.
Tapahtumaluokat:
- Konsertti, Sinfoniakonsertti
- Päivämäärä:
- 8.6.2022
- Aika:
-
19:00 - 21:00