KONSERTIT JA LIPUT

Ladataan Tapahtumat

To 17.10. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIAKONSERTTI

Leo McFall, kapellimestari
Marko Ylönen, sello

Thomas Adès: Three studies from Couperin
Edward Elgar: Sellokonsertto
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 3

n. klo 21 Jälki-istunto: Marko Ylönen haastateltavana

Lue lisää Osta liput

To 31.10. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIAKONSERTTI

Andris Poga, kapellimestari
Andrei Korobeinikov, piano                               

Armas Järnefelt: Berceuse
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 1
Johannes Brahms: Sinfonia nro 1

Klo 18 Johdatus konserttiin / Minna Lindgren

Lue lisää Osta liput

Ti 05.11. klo 19.00

Maakuntakierros Asikkala

Sinfonia Lahti jousikvartetti:
Maaria Leino, viulu
Aleksi Trygg, viulu
Anu Airas, alttoviulu
Ilkka Pälli, sello

Franz Schubert: Jousikvartetto c-molli, D 703 "Quartett-satz"
Béla Bartók: Jousikvartetto no. 1, op. 7
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 59, no. 1 "Razumovsky"

Lue lisää Osta liput

Ke 06.11. klo 19.00 Heinolan WPK-talo

Maakuntakierros Heinola

Sinfonia Lahti jousikvartetti:
Maaria Leino, viulu
Aleksi Trygg, viulu
Anu Airas, alttoviulu
Ilkka Pälli, sello

Franz Schubert: Jousikvartetto c-molli, D 703 "Quartett-satz"
Béla Bartók: Jousikvartetto no. 1, op. 7
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 59, no. 1 "Razumovsky"

Lue lisää

To 07.11. klo 19.00 Verkatehdas, Hämeenlinna

SINFONIA LAHTI & FRIGG

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Frigg-kansanmusiikkiyhtye: 
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso

Lue lisää Osta liput

To 07.11. klo 19.00 Iitin lukion auditorio

Maakuntakierros Iitti

Sinfonia Lahti jousikvartetti:
Maaria Leino, viulu
Aleksi Trygg, viulu
Anu Airas, alttoviulu
Ilkka Pälli, sello

Franz Schubert: Jousikvartetto c-molli, D 703 "Quartett-satz"
Béla Bartók: Jousikvartetto no. 1, op. 7
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 59, no. 1 "Razumovsky"

Lue lisää

Pe 08.11. klo 13.00 Sibeliustalo

SINFONIA LAHTI & FRIGG

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Frigg-kansanmusiikkiyhtye: 
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso

Lue lisää Osta liput

Pe 08.11. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIA LAHTI & FRIGG

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Frigg-kansanmusiikkiyhtye: 
Tommi Asplund, viulu
Alina Järvelä, viulu
Esko Järvelä, 5-kielinen viulu
Tero Hyväluoma, 5-kielinen viulu
Petri Prauda, mandoliini, säkkipillit ja cittern
Anssi Salminen, kitara
Juho Kivivuori, basso

Lue lisää Osta liput

To 14.11. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIAKONSERTTI

Leonid Grin, kapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti

Joseph Haydn: Sinfonia nro 49 "La Passione"
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9

Lue lisää Osta liput

To 14.11. klo 21.00 Sibeliustalo

ENCORE – kamarimusiikkikonsertti

Harri Ahmas: Jousikvartetto nro 2 (kantaesitys)

Maaria Leino, viulu
Aleksi Trygg, viulu
Anu Airas, alttoviulu
Ilkka Pälli, sello

Encoren kesto n. 15 min, vapaa pääsy.

Lue lisää

Su 17.11. klo 14.00 Felix Krohn -sali, Lahden konserttitalo

KAMARIMUSIIKKIKONSERTTI

META4
Sinfonia Lahden muusikoita

Marin Marais Variations on "Folies d'Espagne" for four viola
Lois Spohr: Oktetto E-duuri op. 32
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto op. 115

Lue lisää Osta liput

Ke 20.11. klo 19.00 Metsähalli, Sibeliustalo

SUKELLUS ORKESTERIIN -KONSERTTI

Dalia Stasevska, kapellimestari
Uuno Klami: Kalevala-sarja op. 23
Jean Sibelius: Karelia-sarja op. 11

Lue lisää Osta liput

To 21.11. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIAKONSERTTI

Dalia Stasevska, kapellimestari
Juhani Lagerspetz, piano

Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 2
Andrew Norman: Try
Uuno Klami: Kalevala-sarja

Lue lisää Osta liput

To 28.11. klo 19.00 Sibeliustalo

SINFONIAKONSERTTI

Sibelius-Akatemian kapellimestariluokan oppilaat:
James Sherlock, Tarmo Peltokoski, I-Han Fu ja Sebastian Finca
Kaapo Kangas, kontrabasso
Atso Almila, juontaja ja kapellimestareiden ohjaaja

Johannes Brahms: Traaginen alkusoitto
Nino Rota: Divertimento Concertante, kontrabassolle ja orkesterille
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 5

n. klo 21 Jälki-istunto / Atso Almila ja kapellimestariluokan oppilaat haastateltavina

Lue lisää Osta liput
Lisää konsertteja